Rosa Linn története tényleg valahol hihetetlen. Nem sokan mondhatják el magukról, hogy a 20. helyen végeztek a dalversenyben, majd annyira híressé váltak, hogy az első helyezettet is lemosták. Neki sikerült. És hol van még a sztori vége?!
Néha nem a győztesekből lesznek az elsők. Aki követi az Eurovíziót, az tudja, hogy a show-nak csak nagyon ritkán sikerül az az igazán nagy mutatvány, hogy világsztárrá emelje az egyik nyertesét. De az még ritkábban fordul elő, hogy az egyik dal önálló életre keljen, és annak ellenére váljon világslágerré, hogy nem is ért el jó helyezést a versenyben. 2022-ben megtörtént, mikor egy örmény lány, bizonyos Rosa Linn előadott egy dalt, ami mindössze a 20. helyre volt elég az Eurovízión, a versenyen kívül azonban olyat művelt, amit eddig még jóformán senki.
A Snap című dal valahogyan nem igazán lépett át a tévénézők ingerküszöbén, nem kapta a pontokat, és nem őrültek meg tőle nagyobb tömegek a kanapén ülve. Csak aztán történt valami. És ez a valami pont az, ami mostanában rengeteg fiatal tehetséges előadóval történni szokott. A TikTok. És ami ettől a ponttól történt, az tényleg meseszerű.
De menjünk egy kicsit vissza az időben, hogy teljes legyen a kép. A Vanadzorban született Rosa Linn, azaz pontosabban eredeti nevén Roza Kostandyan ugyanis már gyerekkora óta aktív dalszerző. Hatévesen kezdett zongorázni, 11 éves korában pedig már meg is írta első dalait. 13 éves volt, amikor megmérkőzött az örmény junior Eurovíziós Dalversenyben a Gitem című szerzeményével, de nem járt sikerrel, valaki más képviselhette a versenyen az országot, és akkor még lehet, hogy álmaiban sem gondolta volna, mekkora változást hoz majd az életében a felnőtt dalverseny majdnem 10 évvel később.
Rosa nem siette el ezek után a profi zenészi karrierje beindítását, csak 2021-ben csapott bele a lecsóba a King című dallal, ami még igazi sikereket nem hozott neki, de arra mindenképpen jó volt, hogy jónéhányan megismerjék, majd 2022-ben megtörtént a csoda, és bekerült az Eurovízió döntőjébe a Snappel, amit igazi szövegírói és produceri hadsereggel megtámogatva hozott össze Rosa, biztos, ami biztos, de még ez a profi gárda és az emlékezetes előadása sem volt elég ahhoz, hogy felkapja a világ a fejét a dalára. Az Eurovízióból huszadikként tért haza.
Rosa szerint a szülőhazája elég nagy rizikót vállalt azzal, hogy végül őt küldték a megmérettetésre, ugyanis az örmény jelöltek mindegyikénél fontosnak tartották, hogy tradicionális helyi motívumok is megjelenjenek a dalaikban, míg az ő slágere tulajdonképpen egy egyszerűnek mondható amerikai folk-pop szerzeményként működött, ami majdhogynem bármelyik másik országból is jöhetett volna.
A Snapben az az érdekes, hogy nagyjából 3 évig érlelődött, mielőtt bárki megismerhette és megszerethette volna. Az eredeti demó után kb. húsz változatban készült el, hiszen Rosa és a dalszerzőtársai megpróbálták minél inkább hozzáigazítani az eurovíziós elvárásokhoz, majd végül mégis úgy döntöttek, hogy azt a változatot tartják meg, ami a legközelebb állt az eredeti demóhoz, hiszen a többi verzióból elveszett a dal eredeti energiája.
Az előválogatóról nagy reményekkel indult a turini Eurovízióra, ahonnan aztán csalódottan, de nem szomorúan utazott vissza, ami a környezetének nem tűnt fel. Amikor hazatért, mindenki azzal vigasztalta, hogy remek volt, és fel ne merje adni a zenészi karrierjét, mert van jövője a szakmában, szóval nincs miért szomorkodni. Rosa azonban egyáltalán nem volt szomorú, hiszen rettentően feltöltötte a dalverseny. Megdolgozott azért, hogy megismerje a világ, és megdolgozott azért is, hogy egy olyan dalt írhasson, mint a Snap. És akkor most ugorjunk előre a TikTokhoz.
A közösségi app felkapta a Snapet, hatmillió videóhoz használták fel eddig, és akkora slágerré vált, hogy több országban felugrott a slágerlisták élére is. A Snap jelenleg a harmadik legtöbbet streamelt eurovíziós dal a Spotifyon, de már közelít ahhoz, hogy letaszítsa a második helyezettet a dobogóról. Akkora sikereket ért el, hogy a Columbia Records lemezszerződéssel kínálta meg a még mindig csak 22 éves lányt, aminek örömére le is forgatták a Snap klipjét az USA-ban, hozott is egy szép 14 milliós nézettséget.
A lány igazából nem volt képben azzal, hogy mire képes a TikTok. Ő maga nem nagyon híve a közösségi oldalaknak, állítása szerint kifejezetten öreges a gondolkodása néha, ami egyáltalán nem baj, hiszen a zeneszerzésben ez a gondolkodás nagyon is kifizetődik. Nem tud mit kezdeni azzal, hogy mással is kell foglalkoznia a zenélésen kívül, nem az a kifejezett tartalomgyártó, ráadásul dalszerzésben is annyira régimódi, hogy össze kell ülnie azokkal, akikkel dolgozik, és annyit agyalni közösen, hogy végül összeessenek a fáradtságtól. Nem képes arra, hogy ilyenkor még egy mosolygós szelfit is kirakjon magáról, hiszen az hazugság lenne, ő pedig nem akar más képet festeni magáról, mint amilyen valójában.
Rosa dalaiból lehet, hogy nem világos, de rockzenén nőtt fel, és a mai napig rajong a stílusért. Azt mesélte egy interjúban, hogy gyerekkorában imádta Ozzyt, Axl Rose-t és Steven Tylert, miattuk tanult meg gitározni is, részben miattuk is kezdett dalokat írni, mikor rájött, hogy ez remek eszköz ahhoz, hogy ki tudja írni magából az érzéseit. Rosa ugyanis nem igazán tudta hogyan kiadni magából, amit érez, így megírta inkább dalokban, ami a lelkét nyomja, majd alapított egy bandát is, amelyben kiénekelhet magából mindent. A banda nem igazán működött, de az egyik fellépésen megtalálta őt a jelenlegi menedzsere, Tamar Kaprelian, és azt tanácsolta neki, váltson stílust és dolgozzanak együtt.
Ez az együttműködés jelenleg annyira sikeres, hogy a nyáron együtt turnézik majd Ed Sheerannel, ő nyitja majd ugyanis a júniusi-júliusi koncertjeit Észak-Amerikában. Rosa még úgy érzi, nagyon sok dolga van, de nem tekinti különösebb küldetésének azt, hogy folyamatosan a csúcson maradjon, egyszerűen csak mesélni akar, meg akarja mutatni a környezetét, az országát és persze az érzéseit. Egyszerű lány, nagyon is földhöz ragadt gondolatokkal és életvitellel, amire nagyon is szüksége van a világnak. Mondjuk, ha Ed Sheerannek köszönhetően még többen megismerik majd az USA-ban, akkor mesélhet majd egy jóval nagyobb közönségnek is a jövőben.
Rosa kőkeményen dolgozott azon az utóbbi hónapokban, hogy egy lemeznyi dalt készítsen, és ez a lemez most már gyakorlatilag bármikor kijöhet, persze ha még minden dalhoz készítenek húsz változatot, akkor történhetnek még meglepetések a premier időpontjával kapcsolatban. Mindenesetre a friss és ropogós dal, a Never Be Mine abszolút készen van, és minden esélye megvan arra, hogy nagy sláger válhasson belőle. Aki esetleg arra jár épp egy nagyobb séta közben, és pont belefut Rosába Ed Sheeran előtt Amerikában, az nyáron majd élőben is meghallgathatja, hogyan szól.
Szerző: Hauschel Tamás / Kultpilóta