Makeba-mánia mindenkinek, avagy hogyan tarolta le Jain többször is a világot?
Jain nevével nem volt nehéz találkozni az utóbbi pár hónapban. A Makeba mindenkihez eljutott 2023 nyarán, pedig egy 2015-ös dalról van szó, ami akkor sem volt épp sikertelen. De hogy történhetett ez? És ki ez a lány?
Jain valószínűleg akkor is sikeres lett volna, ha egyszerű popslágereket akart volna írni. De ha valaki olyan helyeken élt, mint ő, akkor az egyszerű popslágerek nem jöhetnek szóba. Jain, azaz Jeanne Louise Galice zenéje pont olyan, mint a múltja. Színes és változatos. Családjának köszönhetően bejárta a világot, és huzamosabb ideig élt olyan helyeken, ahol igencsak komoly világzenei hatások érhetik az embert. Igaz, 1992-ben Franciaországban született, de egészen kicsi korában, 9 évesen édesapja munkát kapott Dubajban, ahol el is töltött három évet családjával. Ezután Kongóba költözött, majd négy évig ott is maradt, és ez volt az a pont, ahol a kis Jeanne rájött, muszáj zenét szereznie, mert ha nem, az univerzum megsemmisül. Az övé legalábbis mindenképpen.
Édesanyja malagaszi kötődése miatt már gyerekkorában is rengeteg afrikai zenével találkozott, ő pedig falta az olyan előadók dalait, mint Youssou N’Dour, Oumou Sangare vagy az a Miriam Makeba, akinek a szimpla inspirációnál is jóval többet köszönhet, de ne szaladjunk ennyire előre. Jain már egészen fiatalon is tudta, hogy mit akar. Olyan zenét szeretett volna készíteni, ami egyszerre elektronikus, popos és világzenei, mégis könnyű, és még az is be tudja fogadni, aki a világzene szótól egy megvadult sportautó sebességével rohan ki a világból.
Jeanne Kongóban találkozott Mr. Flash-sel, egy producerrel, aki segített a lánynak abban, hogyan vágjon bele a zeneszerzésbe. Ő mutatott neki egy olyan szoftvert, amellyel könnyedén elboldogul, és amivel a lány saját kis házi stúdiójában bármire képes lehet. Ő pedig tényleg bármire képes volt. Összehozta saját dalaiban azokat a zenéket, amelyeket akkoriban hallgatott, sok-sok soult, hiphopot, afrikai és arab dalokat. Megtanult dobolni is, szóval azt sem lehet ráfogni, hogy ne lenne hangszeres tudása.
Az első demóit még MySpace-re töltötte fel, ami nem volt rossz húzás tőle, hiszen gyakorlatilag egyből rátalált az a Dready, aki felajánlotta menedzseri szolgálatait, és igazából azóta is Jain menedzsereként tevékenykedik. Ugyanitt talált rá a francia folk-pop előadó, Yodelice is, akinek annyira megtetszett a lány stílusa, hogy magával vitte turnézni, és mindent megtett azért, hogy karriert csinálhasson a dalaival. Ő volt az a producer, akivel 2015-ben felvette első EP-jét Hope címmel, ami nem is szólt kicsit, a Come című pedig egyből a francia slágerlista élére ugrott, és be is került az NBA 2K17 zenéi közé, amitől Jain karrierje még sebesebben kezdett felfelé ívelni.
De mindannyian tudjuk, hogy nem ez volt az a pont, amitől az egész világ a szívébe zárta ezt a lányt. Még ugyanebben az évben kiadta ugyanis első lemezét Zanaka címmel, amelyen már ott figyelt a Makeba, melyet a Levi’s reklámzeneként hasznosított újra, így olyanokhoz is eljutott, akik sosem hallottak Jain dalairól. Persze ekkor még nem robbant akkorát, mint amekkorát sok-sok évvel később. Ahhoz a TikTok kellett, és egy rettentően vicces Bill Hader-mém.
A színész még 2014-ben táncolta be magát a halhatatlanok közé a Saturday Night Live egyik jelenetében, az Alanben, amit aztán napjainkban atomjaira szedtek a mémgyártók, és hogy-hogy nem, a videó alá Jain Makebáját találták a legalkalmasabb zenének. Nem tévedtek, a Makeba és Hader tánca tökéletesen illik egymáshoz, és annyira jól működtek együtt, hogy a mém önálló életre kelt, majd eljutott mindenhová a világon. A Makeba még nagyobb sláger lett, mint 2015-ben volt, újra felkerült a slágerlistákra, itthon egészen a második helyig jutott a top 40-es kislemezlistán.
Sokan ekkor találkoztak először Jainnel, és nem is tudták, hogy 2018-ban kihozta a második lemezét is Souldier címmel, amivel meg is csípte a francia albumeladási lista első helyét, és amin megfért a Bigyó felügyelő főcímzenéjének trapes feldolgozása a reggae-vel, az afrobeattel és a rádiós poppal. Egy évvel később már a Coachellán is bemutathatta a dalait, sőt, a 2019-es női foci világbajnokságon is felléphetett, és elnyomhatta a Makebát két másik dal mellett.
Majd öt évnek kellett eltelnie, hogy új albumot mutathasson mindenkinek, aki szereti, vagy aki még nem tudja, hogy szereti. A The Fool Jain újabb oldalát villantja meg, az albumot ugyanis olyan előadók ihlették, mint a Daft Punk, a korai Phoenix vagy a Florence + the Machine vagy a Blondie. Az afrobeat gyökerektől eléggé távol esik mindez, de hát ettől szép ez, minden belefér a buliba, és mindent a saját képére tud formálni.
A még mindig csak 31 éves Jainnek nagy tervei vannak a jövőre nézve, szeretne olyan előadókkal és zenekarokkal együttműködni, mint a Gorillaz, az Alabama Shakes, A$AP Rocky vagy Kendrick Lamar. Állítása szerint sosem áll le a dalszerzéssel, de persze ez nem azt jelenti, hogy a következő lemez jó eséllyel korábban jöhetne. Az biztos, hogy a Makeba új sikerét is ki kell valamikor élveznie. És ki tudja, talán a TikTok még felkapja egy másik dalát is. Legyen a Take a Chance az, amitől a Daft Punk tagjai is megnyalnák az összes robotujjukat. Lehet, hogy otthon, nagy visszavonultságukban ezt is teszik. Nem lenne meglepetés.
Hauschel Tamás / Kultpilóta