A nő, aki a bajokból is sikereket kovácsol – A Shakira-sztori

Shakira már kislányként tudta, hogy mit szeretne kezdeni az életével. Azt viszont talán remélni sem merte, hogy meddig jut el. Még 12 lemezzel a háta mögött is képes rekordokat dönteni. És nem úgy tűnik, mintha le akarna állni.

Ha álmunkból felkeltve hirtelen egy kolumbiai énekes nevét kellene említeni, mert ezen múlna a világ sorsa, vagy csak a sikeres visszaalvásunk, akkor 99%, hogy mindenkinek ugyanaz a név jutna eszébe: Shakira. Amióta 2001-ben megjelent csípőmozgásával a Whenever, Whereverben, és maga mellé állította a zenetévéket és vele együtt a fél világot, változott körülötte ez-az, még a zenéje is új irányokat vett, azt viszont nem lehet ráfogni, hogy ne dolgozna meg a sikerért.

Shakira Isabel Mebarak Ripoll gyerekkora óta építgeti ezt a karriert, de azért nem ment minden olyan könnyen, mint a karikacsapás, bármennyire is úgy tűnt még egészen kicsiként. Bármennyire meglepő vagy inkább semennyire sem, a kicsi Shakiráról ugyanis már négyéves korában tudták, hogy nagyon tehetséges. Ekkor ugyanis már verseket írt otthon, Baranquillában, a legelsőt négy évesen hozta össze, majd miután pár évvel később szüleitől kért egy írógépet, és egyre többet kezdett írni, valahogyan ezek a versek inkább dalokká formálódtak.

Az elsőt nyolc éves korában mutatta be szüleinek Tus gafas oscuras (A sötét szemüveged) címmel, ami egyből egy nagyon megható témát dolgozott fel, kétéves korában ugyanis meghalt egyik féltestvére (apja előző házasságából nyolc féltestvére volt), a motorbalesetben elhunyt, mindössze 19 éves fiú halála után apja sötét szemüveget kezdett hordani, hogy ne lássák, ha sír. Ekkorra Shakira már régóta tudta, hogy előadó szeretne lenni, még csak 4 éves volt, amikor megismerte a doumbek dobot és vele együtt a hastáncot, ami egyből beszippantotta, és rájött, hogy a tánchoz is tehetsége van.

A suliban közben nem mentek jól a dolgok. Sokszor küldték ki órákról hiperaktivitása miatt, az iskola kórusába pedig nem vették fel, mert a kórusvezető azt mondta, ez a vibrato kissé erős, annyira, hogy úgy hangzik tőle, mint egy kecske. 3 Grammyje és 15 Latin Grammyje jelenleg kissé mást gondol erről.

10 éves volt, amikor elkezdett hírnevet szerezni magának szülővárosa környékén, ami elég volt ahhoz, hogy találkozzon Monica Ariza producerrel, aki ugyan a színház világában mozgott, mégis elintézte, hogy a szupertehetséges Shakirát meghallgassa a Sony egyik embere egy hotel lobbijában. Annyira sikeres volt a művelet, hogy egyből le is szerződtették három lemezre. 13 éves korában ki is jött az első album, a Magia, amiről három kislemez is kijött, és még a helyi rádiók is szerették, mégsem ért el sikereket. Csak 1200 példány fogyott el belőle, így a Sony úgy döntött, gyorsan szükség van egy következő albumra, ami 1993 márciusában meg is jött Peligro címmel.

A lemezt jobban fogadták, mint a bemutatkozó albumot, mégis bukás lett, főként azért, mert Shakira nem volt hajlandó promótálni azt, így pedig elég nehéz eladni bármit is. Még a Peligro megjelenése előtti hónapban, februárban megmutatta magát egy neves dalfesztiválon Chilében, ahol a harmadik helyet sikerült elcsípnie, de a helyezésnél sokkal fontosabb volt, hogy a zsűri tagjainak egyikével közelebbi kapcsolatba került. Ő nem volt más, mint az akkor még csak 20 éves Ricky Martin, aki egyébként az első helyen szerette volna látni a lányt.

Shakira ezek után meglepő módon visszavonult, hogy elvégezhesse a sulit. Azért biztos, ami biztos, még szerepelt egy kolumbiai sorozatban, az Oasisben, de egészen 1996-ig nem adott ki új dalt. Mondjuk akkor viszont egyből nagyot robbantott. Egy válogatásra került fel a ¿Dónde Estás Corazón?, ami szinte egyből meghódította a rádiókat, és gigantikus siker lett hazájában, ami miatt a Sony gyorsan lemezt szeretett volna, nagyjából az utolsó esélyt adva Shakirának a befutásra a saját színeikben.

1995 októberében érkezett a Pies Descalzos lemez, ami 1996-ban már az USA-ban is megjelent. A latin Billboard listán egyből az 5. helyre csúszott és hat sikeres kislemezt termelt ki magából. A sikerek miatt 20 állomásos nemzetközi turnéra indult és megnyerte első Billboard Latin Music Awards díját, azaz egyből hármat, az év lemezének, az év videójának és a legjobb új előadónak járó szobrocskát vihette haza. Mondjuk úgy, bebizonyította, hogy képes nagy sikereket elérni. Az első két lemezt gyakorlatilag nem is tekintik azóta sem a diszkográfia részének, inkább a Pies Descalzostól számítják Shakira karrierjét.

A negyedik lemez, az 1998-as Dónde Están los Ladrones? nagy meglepetésre még az előző albumnál is nagyobb sikereket ért el. Felkerült a Billboard 200 listára, csak az USA-ban fogyott el belőle másfélmillió példány, világszerte pedig 7 millióan vették meg. Sokáig ez volt az USA-ban legjobban fogyó latin lemez, ami annak is köszönhető volt, hogy nyolc kislemezt hoztak ki róla, 1999-ben pedig megkapta érte első Grammyjét. Még abban az évben fel is vették Shakira Unplugged lemezét, amelyről sok kritikus úgy gondolja, az énekesnő karrierjének egyik legjobb koncertje volt.

Mit lehet tenni, ha már elég szépen beléptél az amerikai és nemzetközi piacra, láthatóan szeret a közönség és szépen nő a rajongótábor, de spanyolul énekelsz? Válts angolra! Shakira Gloria Estefan segítségével megtanult angolul, majd kihozta ötödik lemezének első dalát, a Whenever, Wherevert, és felrobbant a bomba. A dallal világszerte sikeres lett, a Laundry Service lemezt pedig vitték, mint a cukrot, hiszen a kétnyelvű album tele volt slágerekkel, olyanokkal, mint az Underneath Your Clothes vagy az Objection (Tango).

A kritikusok azonban nem fogadták túl jól a lemezt, azt nehezményezték, hogy talán egy kicsit közelebbi barátságba kellett volna kerülni az angol nyelvvel, ami abból a szempontból igaz is volt, hogy Shakira anyanyelvén írt szövegei jóval komplexebbek voltak, de ezt persze sokan nem tudhatták. Ez azonban nem nagyon érdekelte a rajongókat, akik 2002 legtöbbet eladott lemeze lett, 13 millió példányban talált gazdára.

2005-ben emelte a tétet a Fijación Óral, Volumen Uno albummal, amin újra volt mindent vivő sláger, a La Tortura, ez pedig elég volt ahhoz, hogy negyedik helyig meneteljen a Billboard 200 listán, és hogy sokkal jobb kritikai elismeréseket szerezzen. De közel sem fogyott belőle annyi, mint elődjéből. Ez mondjuk nem akadályozta meg Shakirát abban, hogy bezsebelje második Grammyjét a legjobb latin rock/alternatív lemezért és négy latin Grammyt mellé.

A folytatás, az angol nyelvű Oral Fixation, Vol. 2 a nehéz kezdetek után elég szép karriert csinált magának, az első kislemez, az egyébként remek Don’t Bother nem robbantott kasszát, de az azt követő Hips Don’t Lie-t azóta is mindenki fújja. El is ment a lemezből nyolcmillió példány világszerte, a Hips Don’t Lie pedig azóta is folyik a rádiókból, nagyjából olyan jogdíjbevételeket generálva, amiktől Shakira unokái is bőven jól élnek majd.

Bár ekkor már több előadóval is együttműködött, valahogy egyik sem szólt akkorát, mint a 2007-es Beyoncéval közös Beautiful Liar, ami rekordot döntött a Billboard történelmében, egyszerre ugyanis 91 helyet ugrott előre a listán, hirtelen a 94. helyezésről a 3. pozícióba ugrott, amire eddig nem volt példa. Közben egy Golden Globe jelölést is bezsebelt, két dalt szerzett ugyanis a Szerelem a kolera idején új filmváltozatának filmzenéjére, amelyek közül egyiket, a Despedidát jelölték is a díjra.

Shakira ekkorra már kikerülhetetlen tényező lett a popzenében, és nem csak a latin változatában. A Forbes a negyedik legtöbbet kereső női előadóként hozta ki listájában, és még abban az évben meg is kötött egy potom 300 millió dolláros szerződést a Live Nationnel, amely 10 évre szólt. 2009-ben újra csörögni kezdett a kassza (már nem mintha addig mondjuk ne csörgött volna folyamatosan), amikor kihozta a She Wolf című dalát az azonos című új lemezről, amin olyan producerekkel is dolgozott, mint a Neptunes vagy Timbaland és olyan nevek ugrottak be közösködni, mint Wyclef Jean, Kid Cudi és Lil Wayne. Kritikai és anyagi siker lett belőle, többen az év egyik legjobb lemezévé választották a She Wolfot.

Az igazi bomba azonban 2010-ben robbant, amikor a foci világbajnokságra rögzített Waka Waka megjelent, és letarolta a világ összes rádióadóját. Bár egy plágium-ügy beárnyékolta az útját, óriási siker lett belőle Amerikában és Európában is. Abban az évben még képes volt megismételni a sikereket, ugyanis jött a Sale el Sol album, ami csodás fogadtatásra talált, az első kislemezdal, a Loca pedig bejárta az egész világot. Kiugróan sok pozitív kritikát kapott az album, nálunk is platinastátuszba került, mint ahogy a bolygó rengeteg más országában is. Az sem mellékes, hogy a Sale el Sol turnéjával jutott el Magyarországra is 2011-ben, amikor a Papp László Sportarénában lépett fel, és bemutatta élőben is azt a csípőmozgást, ami már önmagában megér egy koncertjegyet.

Ekkor már dolgozott újabb lemezén, de terhessége miatt 2012 helyett 2014-ben jelent meg cím nélküli új albuma olyan dalokkal, mint a Can’t Remember to Forget You vagy az Empire. 2016-ban még a szinkronszínészi melót is kipróbálhatta a Disney remek Zootropolisában, ahol Gazelle, az énekes sztár hangját adta és persze énekelt is egyet Try Everything címmel, ami szintén sikerré vált.

2017-es új lemeze, az El Dorado mintha kevesebb slágert hozott volna, de a legjobb latin poplemeznek járó Grammyt mégis elhozta, egyetlen ponton azonban felülmúlt minden korábbi sikert: a Malumával közös Chantaje, amit nem is szántak kislemeznek, akkora sikerré vált, hogy 2,9 milliárdos megtekintésen áll YouTube-on.

2020-ban Shakira és Jennifer Lopez kapta meg a lehetőséget, hogy fellépjen a Super Bowl halftime show-jában. Rekordot is döntöttek, sokáig ez volt az egyik legnézettebb halftime show a döntők történetében. 2021-ben aztán jött egy nem várt meglepetés: Shakira eladta teljes katalógusát, ami összesen 145 dalt jelent a Hipgnosis Songs-nak. 2022-ben sajnos nem a zenéitől, inkább válásától volt hangos a sajtó, Piquével kötött házassága zátonyra futott, onnantól pedig inkább az oda-vissza szólogatásokról beszéltek, de persze azért ebből is képes volt sikert faragni: Rauw Alejandróval közös Te Felicito című dala, amelyben hűtlen volt férjét küldi el különféle melegebb éghajlatokra gigasiker lett, de még ennél is magasabbra szállt a furcsa című Shakira: Bzrp Music Sessions Vol. 53 című dala, melyet az argentin DJ-vel, Bizarrappel készített.

Az összeborulás megdöntött több Guinness rekordot és az USA-ban a Beautiful Liar óta a legsikeresebb trackjévé vált. Mivel a Karol G-vel közös TQG is hasonlóan bejött a rajongóknak, lehetett sejteni, hogy az új lemez is nagy sikereket ér majd el. És valóban. A 2024 márciusában kijött Las Mujeres Ya No Llornan ugyan nagy várakozás után született meg, de bizonyos értelemben a legérdekesebb lemeze. Az album ugyanis brutálisan változatos, a reggaetontól a retrópopon át a könnyed rockig mindenféle stílus szerepel rajta, és olyan, mint egy fura utazás, aminek az ember nem igazán látja a végét. Mert hát ha egy lemez egy olyan autotune-nal áztatott dallal kezdődik, mint a Puntería, majd olyan 80-as évek hangzásaival kokettáló popdalokkal folytatódik, mint a Tempo Sin Verte, akkor nem nagyon lesz benne a pakliban, hogy három dallal később már előkapják a gitárokat a Cómo Dónde y Cuándóban.

És itt kezd igazán érdekes lenni a buli. Mert az azt követő Nassauban már úgy térünk vissza a latinosabb területekre, hogy azt még az is szeretheti, aki egyébként kétoldali viszketegséget kap a latin dallamoktól. Az Últimában már betolják a zongorát és az érzelmesebb témákat. Innentől az utazás kanyargósabb, mint egy hullámvasút, mivel a bachatától az EDM-ig minden beköszön, hogy aztán hirtelen megint az élőzenés megoldásoknál találjuk magunkat az Acrósticóban, majd az El Jefében mexikói zenével zárjuk a sort.

Az tisztán látszik, hogy Shakira sztorija még nagyon nem itt ért véget. Az is látszik, hogy kísérletezget. Jöhet még egy kis elektronika? Esetleg egy tisztán dance lemez? Vagy valami rockosabb, ha úgy alakul? Bárhogy is lesz, Shakira még mindig képes óriási sikereket elérni. Viszont nem érdemes az exének lenni. Mondjuk ő abból is rengeteg pénzt keres majd.

Ha Te is nagy Shakira rajongó vagy, ne hagyd ki augusztus 19-én az első hivatalos rajongói találkozót a Budapest Gardenben, ahol egy daytime partyval egybekötött kertmozis vetítés keretében megnézheted a Shakira In Concert: El Dorado World Tour koncertfilmet is. Esemény: https://www.facebook.com/share/RumhFyyGQKCR3FQy/

Hauschel Tamás / kultpilóta

Hozzászólások

Hozzászólás